Statsminister Ulf Kristerssons (M) säkerhet har under flera år äventyrats av hans livvakter vars löprundor fram tills nyligen varit offentliga på en populär träningsapp, skriver Dagens Nyheter.
Tidningen har granskat sju livvakter inom säkerhetspolisen, Säpo, som har till uppgift att skydda statsministern. Deras träningsaktiviteter har legat öppna på nätet sedan de registrerats på träningsappen.
Med hjälp av uppgifterna från löprundorna har Dagens Nyheter vid åtminstone 35 tillfällen kunnat kartlägga var Ulf Kristersson har befunnit sig, bland annat vid sin hemligstämplade hemadress i Södermanland och ett privat besök på Åland.
Uppgifterna berör även kungafamiljen, tidigare statsministrarna Magdalena Andersson och Stefan Löfven samt SD-ledaren Jimmie Åkesson.
Sedan DN kontaktat Säpo har livvakterna stängt ned eller låst sina konton från insyn. Nu ska rutinerna ses över.
– Vi vidtar nu åtgärder för att säkerställa att rutinerna följs. I övrigt kan jag inte gå in på vårt interna arbete mer än att vi vidtar åtgärder för att förhindra att det inträffar igen, säger Carolina Björnsdotter Paasikivi, chef för säkerhetsavdelningen vid Säkerhetspolisen, till DN.