Magdalena Andersson menar att regeringen tänkt fel när det gäller ekonomin. Men Ulf Kristersson menar att tillväxten snart kommer igång och att Socialdemokraterna ”svartmålar”.
Under SVT:s Agenda på söndagkvällen blev det en het debatt mellan Magdalena Andersson och Ulf Kristersson om Sveriges ekonomi. Andersson konstaterade att Sverige har låg tillväxt och hög arbetslöshet, något som fick Kristersson att surna till.
– Jag har väldigt svårt att förstå den här ständiga svartmålningen av Sverige som Socialdemokraterna ägnar sig åt, svarade M-ledaren då.
Men Andersson svarade att hon inte alls svartmålar Sverige.
– När jag beskriver resultatet av Ulf Kristerssons politik så säger han att jag talar illa om Sverige, sa Andersson i debatten.
– Den politik som regeringen fört, en obefintlig idé om vad vi ska leva av i framtiden kombinerad med en omvänd konjunkturpolitik i tuffa tider.
Hon fortsätter:
– Istället för att stötta hårt arbetande familjer har man sänkt skatten för sig själva med 6 000 kronor varje månad. Man har dragit ner på arbetsmarknadspolitik precis när arbetslösheten steg. Man tog bort investeringsstödet för bostäder precis när bostadsbyggandet störtdök.
– Det har kanske inte varit ett bra sätt att ta tillvara den potential Sverige har.