Det är oroliga tider. Men ska man tro opinionsmätningarna så söker sig då väljarna till Socialdemokraterna – inte till regeringen eller Sverigedemokraterna.
Det är i den senaste Indikator-mätningen, som publicerats av Sveriges Radio, som Socialdemokraterna nu ökar mest av alla partier.
Jämfört med förra månaden går S upp med en procentenhet och har nu 36,3 procent av väljarstödet.
Hos övriga partier står det så gott som stilla, men både Sverigedemokraterna och Liberalerna tappar märkbart stöd. Både Kristdemokraterna och Liberalerna skulle åka ut ur riksdagen om det var val idag.
Om valresultatet ser ut som dagens mätning så skulle det innebära ett praktfiasko för Ulf Kristerssons regering. Enligt Ekot skulle Tidö-partierna bara få 145 mandat, alltså 31 mandat färre än vid valet för snart tre år sen. Magdalena Andersson skulle just nu kunna bli statsminister, även utan Centerpartiets stöd.
Det här är bara den senaste mätningen som visar att Socialdemokraterna har vind i seglen just nu. Tidigare i veckan släpptes en opinionsundersökning från TV4/Novus som visade på positiva siffror för S. Läs mer om det här.
Opinionen just nu enligt Indikator:
Socialdemokraterna: 36,3 (+1)
Sverigedemokraterna: 19,6 (-0,5)
Moderaterna: 18,9 (+0,3)
Vänsterpartiet: 7,8 (-0,2)
Miljöpartiet: 5,6 (-0,2)
Centerpartiet: 4,5 (+/-0)
Kristdemokraterna: 3,2 (+0,1)
Liberalerna: 2,7 (-0,6)