Kreml föreslår ett toppmöte mellan Putin, Trump och Xi i Kina i november. Varken Ukraina eller Europa skulle delta. Samtidigt försvarar Trump sina lättnader av sanktionerna mot Ryssland och anklagar Volodymyr Zelenskyj för att inte vilja avsluta kriget.
Förslaget framfördes under ett telefonsamtal mellan Vladimir Putin och Donald Trump den 9 oktober, enligt Wall Street Journal. Det var samma samtal som ledde fram till överenskommelsen om amerikanska inköp av rysk diesel.
Tanken är att mötet ska hållas i anslutning till APEC-toppmötet i Shenzhen den 18 och 19 november. Syftet skulle vara att nå en uppgörelse om kriget – på villkor som enligt WSJ:s källor gynnar Moskva, rapporterar TV4.
Kreml bekräftar att diskussioner förts. En högt uppsatt amerikansk tjänsteman säger att Trump inte tackat ja. Kinesiska företrädare ska enligt uppgift vara okej med att delta, men oroas över att mötet skulle belasta relationen till Europa.
Utan EU och Ukraina
Men det mest uppseendeväckande med mötet kanske inte är vilka som föreslås delta – utan vilka som inte är inbjudna.
I det föreslagna formatet skulle tre stormakter göra upp om ett fjärde lands framtid, utan att vare sig Ukraina eller europeiska ledare är närvarande.
Förslaget kommer samtidigt som relationen mellan Washington och Kiev försämrats och Trump närmat sig Putin. Trump pausade i fredags sanktioner mot Ryssland som skulle ha trätt i kraft enligt en lag han själv undertecknade förra månaden, och skrev den 18 oktober under en order som undantar ytterligare sanktioner. Beslutet har kritiserats även av republikanska ledamöter, enligt CNN.
“Vill inte avsluta kriget”
På söndagen gick Trump till angrepp mot den ukrainske presidenten på Truth Social och hävdade att Zelenskyj aldrig velat avsluta kriget. Han motiverade sanktionslättnaderna med att han förhandlar om fred och inte vill driva bort Ryssland från förhandlingsbordet, skriver Al Jazeera.
Inlägget kom efter en ukrainsk attack mot en oljeterminal i Sankt Petersburg.
Zelenskyj har svarat på X att det framstår som fel att lätta på trycket mot Moskva. I en intervju med Bloomberg går han längre och menar att åtgärder nu vidtas för att förmå Ukraina att kapitulera.
Om mötet blir av är oklart.