Kristerssons ”storsatsning”: Hundratals miljoner mindre till kvinnovården

Regeringen kallar det ”storsatsning”. Men i verkligheten drar Tidöpartierna nu ner på kvinnors hälsa och förlossningsvården.

Sammanlagt väljer regeringen och Sverigedemokraterna att lägga nästan två miljarder kronor mindre på hälso- och sjukvård jämfört med 2025, visar en genomgång från Vårdförbundet.

Samtidigt pekar Sveriges kommuner och regioner (SKR) på att framför allt budgeten för kvinnors hälsa och förlossningsvård bantas rejält.

”Vad gäller pengarna som avsätts för kvinnors hälsa och förlossningsvård, så konstaterar SKR att dagens besked innebär en nedskärning med 600 miljoner kronor”, skrev SKR i ett uttalande när budgeten presenterades.

Men regeringen menar på att neddragningen är en ”storsatsning”. I ett nyligen publicerat pressmeddelande på regeringens hemsida kallar man kvinnors hälsa för ett ”underprioriterat område” och meddelar att man skjuter till 950 miljoner.

”Med den här satsningen stärker vi vården vid graviditet och förlossning samt för tillstånd som främst drabbar kvinnor och flickor”, säger sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD) i pressmeddelandet.

Skär ner med hundratals miljoner

Men i själva verket är satsningen en nedskärning. Jämfört med 2025 minskar regeringen anslagen för kvinnors hälsa och förlossningsvård med nära 600 miljoner kronor.

– Satsningen är på tok för liten. Eftersom regeringen i år (2025, reds anm) satsar 1,5 miljarder kronor innebär den så kallade satsningen för 2026 en minskning med en halv miljard kronor, sa Sineva Ribeiro, ordförande Vårdförbundet, i ett pressmeddelande i höstas.

Senaste