S vill se EU-lån för upprustningen

Läget är allvarligt och nu måste Europa rusta upp snabbt. Det var beskedet Socialdemokraterna Magdalena Andersson gav på en pressträff idag.

– Vi i EU behöver samla oss, stå starkt och enat och tala med en tydlig röst och stärka det egna försvaret, sa Magdalena Andersson vid dagens pressträff.

Socialdemokraterna vill nu öppna för stora lån på EU-nivå för att även länder med sämre statsfinanser ska ha råd att rusta upp, något som regeringen och Elisabeth Svantesson varit tveksamma till.

– Alternativet kan inte vara att Europa inte rustar upp i det här läget, för det vore en farlig väg att gå, sa Socialdemokraternas finanspolitiske talesperson Mikael Damberg på pressträffen.

Socialdemokraterna hoppas nu att regeringen fattar ett beslut om att öppna upp för lån för att snabba på den europeiska upprustningen.

– Vårt besked idag kan göra det lättare för regeringen att fatta en sådant beslut, vi hoppas det, säger Magdalena Andersson till Morgon-Tidningen.

Fakta: Vad har hänt?

Under den senaste veckan har USA:s president Donald Trump och Rysslands president Vladimir Putin haft ett långt telefonsamtal där de enades om att omedelbart inleda förhandlingar för att avsluta kriget i Ukraina.

Trump har även kritiserat Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, kallat honom för en “diktator” och felaktigt påstått att Ukraina startade kriget. Dessa uttalanden har väckt oro bland Ukrainas europeiska allierade, som fruktar att USA kan göra betydande eftergifter till Ryssland på Ukrainas bekostnad.

Senaste