Nästan hälften av LO-medlemmarna skulle rösta på Socialdemokraterna om det vore val i dag. SD landar på 27,4 procent, M på under åtta.
Det visar en ny mätning från Infostat, genomförd i Kantar Sifos Sverigepanel mellan 28 april och 5 maj.
Bland Sveriges LO-fackmedlemmar är S i särklass största parti, medan drygt en av fyra LO-medlemmar uppger att de skulle rösta på SD. Vänsterpartiet samlar 9,8 procent och Moderaterna 7,9 procent.
KD når 2,8 procent, MP 2,1. Liberalerna och Centerpartiet halkar ned till mätningens absoluta botten med 0,5 respektive 0,4 procent.
De rödgröna partierna (S, V och MP) samlar tillsammans nästan sex av tio LO-väljare – 59,9 procent.
Mätningen bekräftar en trend som syntes redan i fjol, då S rusade och SD tappade bland LO-väljarna. Den nya siffran tyder på att rörelsen fortsatt – och förstärkts.
Anledningen skulle kunna vara striden om a-kassan, som SD och regeringen försämrade i höstas, som har varit en återkommande konflikt. Socialdemokraterna har drivit kraven på att riva upp sänkningen, och LO har själva krävt arbetstidsförkortning.