Sverigedemokraterna, partiet som driver hårdare tag mot kriminella, har dubbelt så många dömda valkandidater som snittet i övriga riksdagspartier. Det visar en kartläggning av nästan 50 000 kandidater inför höstens val.
Dagens ETC har kört samtliga 49 226 valkandidater mot rättsdatabasen Acta Publica och hittat 987 domar. Bland SD:s kandidater har 3,3 procent dömts för brott de senaste tio åren jämfört med 1,38 procent i snitt för de andra partierna.
Bland fallen finns en SD-kandidat i Värmland som 2023 dömdes till sex månaders fängelse för misshandel och grovt olaga hot mot sin sambo – han hotade att skjuta hennes barn med en skarpladdad pistol. Ett och ett halvt år efter frigivningen ställde han upp som kommunkandidat.
En annan SD-kandidat dömdes för att ha fuskat till sig nästan en halv miljon i bidrag. En tredje, den tidigare riksdagsledamoten Anders Forsberg som förskingrat 1,1 miljoner ur sin egen partikassa, gör nu comeback på kommunlistan i Skara.
– Här har vi en paradox. Å ena sidan ska partiet vara tufft mot brottslighet, å andra sidan har man en högre tolerans när det kommer till de egna, säger Jenny Madestam, docent i statsvetenskap vid Södertörns högskola, till ETC.
Granskningen visar att dömda kandidater finns i alla partier – men det är SD som sticker ut mest, trots att partiet gjort ”skötsamt levnadssätt” till ett krav för medborgarskap i den lagstiftning de själva drivit igenom under mandatperioden.