S kräver krissamtal av Ulf Kristersson

Socialdemokraterna kräver att statsminister Ulf Kristersson (M) kallar till krissamtal om arbetslösheten. De pekar på att arbetslösheten ligger på 8,9 procent, enligt SCB:s statistik.

– Nu har arbetslösheten nått en ny mardrömsnivå, säger den finanspolitiska talespersonen Mikael Damberg.

S pekar på att politiken samlade sig för åtgärder på arbetsmarknaden under pandemin men att det i dagsläget är passivt från regeringen och att Sverige är i ett läge som kräver reformer.

S spelar in några åtgärder som de vill diskutera med regeringen, till exempel att unga arbetslösa ska anvisas jobb, utbildning eller praktik inom tre månader, nyutexaminerade studenter ska erbjudas traineeplatser inom staten, satsningar på fler praktiska utbildningar och fler initiativ tillsammans med näringslivet.

– För vår del finns det ingen prestige, det viktiga är att man hittar vägar framåt, säger S arbetsmarknadspolitiska talesperson Ardalan Shekarabi.

Senaste