M-anställda sjöng hatsång om Andersson – ”olämpligt”

När M-ledaren Ulf Kristersson lanserade partiets nya valkampanj på måndagen spelades låten Genom eld och vatten av Sarek.

Under presentationen sjöng flera moderatanställda med och la till strofen ”och vi hatar Andersson”, med syftning på S-ledaren, rapporterar Expressen.  

Moderaternas presschef Amos Friedman kallade det ”dåligt omdöme” och sade att han personligen avbröt sången efter några sekunder.  

Låten med den extra textraden har tidigare använts i fotbollsrelaterade sammanhang, enligt Expressen.

Pavlos Cavelier Bizas reagerar på X:

”Statsministern och Tidöpartierna har haft ett högt tonläge om Palestinademonstranterna och vikten av att motverka polarisering och politiskt våld. Men partianställda hos M sjunger att de hatar Magdalena Andersson – hur går det ihop? Hyckleri!”

Emma Fastesson Lindgren, pressekreterare på Socialdemokraterna reagerar:

”Olämpligt och osmakligt. Dessvärre är det är inte första gången. Vi kommer alla ihåg dockan som föreställde Olof Palme och kastades runt på M-event.”

 

Senaste